Copy
Otevřít ve vašem prohlížeči

Milé sestry, milí bratři, 

 zasíláme Vám souhrn důležitých informací a novinek, týkající se organizačních otázek našeho hnutí a aktuálních projektů ČOS. Prosím, věnujte jim náležitou pozornost. 

Komunikační tým

České obce sokolské

3. a 4. fáze EET od 1. května

Upozorňujeme, že od 1. května 2020 vstupují v platnost 3. a 4. fáze Elektronické evidence tržeb (EET). Bude se vztahovat na podnikatele provozující všechny ostatní činnosti, které nejsou vyjmenované v 1. a 2. fázi, tj. např. svobodná povolání (lékaři, právníci, účetní), autoservisy a pneuservisy  dále doprava či zemědělství, výroba potravin či nápojů a další výrobní činnosti a mnoho dalšího. Především se ale týká pořádání sportovních a kulturních akcí.
Doporučujeme včas se na toto připravit, zjistit (FÚ, daňový poradce, účetní, právník), jak se nové opatření konkrétně dotýká činnosti vaší jednoty. ČOS připravuje metodický materiál, který bude v brzké době zveřejněn na našem webu. 
Na internetu existuje mnoho stránek, kde se o EET dozvíte víc, například ZDE nebo ZDE.

Evidenční program členské základny

Do další fáze postoupil projekt Evidenčního programu členské základny. Během března budou program v testovacím režimu zkoušet jednotlivé programové útvary v ústředí ČOS. Na duben pak chystáme seznámení s programem a jeho funkcemi také pro zájemce z řad sokolských žup a tělocvičných jednot. Seznámení proběhne formou webináře s kapacitou až 250 účastníků. Přesné datum, čas a přístup na webinář bude zaslán na sokolské župy a uveřejněn v kalendáři akcí na stránce: https://sites.google.com/sokol.eu/prechod/skoleni

Březnové číslo časopisu Sokol do schránek jednot a žup

Březnové číslo časopisu Sokol začneme distribuovat od 16. března a výtisky budou doručeny zdarma do schránek všech zájemců. Tedy všech sokolských jednot a žup (podle poštovních adres, které jsou v databázi Organizačního oddělení ČOS), předplatitelů a dalších, kteří již projevili zájem a nechali nám adresu. Pokud byste jej chtěli také dostat, prosím, pošlete nám vaši poštovní adresu na email mvitkova@sokol.eu, a to do 9. března 2020 včetně.
Začátek předplatného je stanoven na červnové číslo (platí pro 4 čísla, tedy až do března 2021 včetně). Červnové číslo dostanou již jen ti, kteří nám do té doby zašlou vyplněný objednávkový lístek a platbu. Cena ročního předplatného (4 čísla) činí 199 korun, do zahraničí se připočítá doplatek ve výši poštovného do příslušné země.
Objednávkový lístek na předplatné časopisu Sokol pro rok 2020 i s pokyny najdete ke stažení zde. Prosíme, zašlete je poštou do redakce (Časopis Sokol, Tyršův dům, Újezd 450, Praha 1, 118 01) nebo e-mailem na jhorka@sokol.eu. Další způsoby platby se připravují.  
Děkujeme všem, kteří si již předplatili odběr časopisu Sokol na další období, moc si toho vážíme.

Deset rad, jak nížit riziko nákazy koronavirem

Obavy z šíření nákazy nebezpečným koronavirem jsou určitě na místě, není však nutné propadat jakékoliv panice. V každém případě je prospěšné připomenout si hygienická pravidla, která je potřeba dodržovat, pokud chceme snížit riziko nákazy. A to nejen koronavirem, ale i pro případ všech dalších virových onemocnění, včetně naší sezónní chřipky, jejíž výskyt je i v těchto dnech u nás o mnoho řádů častější než nemoc COVID-19. Sepsal je pro nás člen Zdravotní komise ČOS, MUDr. Tomáš Jelen a můžete si je přečíst ZDE.

Ústřední škola hledá metodika

Tým z Ústřední školy ČOS hledá k sobě posilu na místo metodika vzdělávacích akcí. Náplní práce je organizační zajištění vzdělávacích akcí, lektorská činnost a komunikace s účastníky. Pomáháme Sokolu růst, přidáte se k nám? Více informací na http://bit.ly/metodikUSCOS

Sokolská videa k dispozici

Na youtubovém kanále Sokola jsme doplnili videa z různých oblastí sokolské činnosti, především z velkých projektů (Noc sokoloven, Památný den sokolstva, Sokolský běh republiky atd.). Podívejte se na ně. Pokud byste je potřebovali použít pro prezentaci Sokola, stáhněte si je nebo napište na info@sokol.eu, pošleme vám je.  

Sokolský běh republiky

Zpráva pro ty, kteří se již rozhodli, nebo kteří uvažují o pořadatelství Sokolského běhu republiky 2020!!!
Od letošního dubna startuje registrace jednotlivých závodů, které poběží až do neděle 25.10. 2020, tedy až do poslední chvíle před tím, než 28. října vyběhnou běžci na tratě Sokolského běhu republiky oslavit výročí založení Československa.
Aktualizovaný přihlašovací formulář najdete ZDE.
Ty, kteří pořádali Běh už v roce 2019, prosíme o rychlou aktualizaci údajů, které se mění (kontaktní údaje, trasa, apod), a info o kapacitě a výši startovného jednotlivých závodů. 
V nejbližší době bude také k dispozici Manuál pro pořadatele (stávající i nové), který usnadní organizaci a posune naši akci zase dál. Pracujeme na přípravě Knihovny na webu, kde budete mít ke stažení podklady a grafiku pro komunikaci. Připravujeme návrh celostátní komunikace celého projektu. Prozatím můžete používat materiály, které jsme posílali už v lednu: předběžné informace pro organizátory (prezentace ke stažení zde) a informace o Sokolském běhu republiky pro veřejnost či potenciální partnery (ke stažení zde). 
Prosíme, jakékoliv podněty, informace týkající se webu a registrací prosím posílejte na email organizator@behrepubliky.cz. Zde jsou kolegové také připraveni vám s čímkoliv pomoci a poradit. 

60. ročník tradičního podřipského běžeckého závodu

Termín: 18. dubna 2020
Tělocvičná jednota Sokol v Roudnici nad Labem připravuje již 60. ročník přespolního běhu Říp - Roudnice nad Labem a Roudnice nad Labem - Říp - Roudnice nad Labem.
Jedná se o nejstarší běžeckou akci v republice, které se vždy účastnili naši nejlepší vytrvalci. První ročník se konal v roce 1928 a pravidelně se - za velkého zájmu běžců i diváků - konal až do 2. světová války. Další dva ročníky se uskutečnily v roce 1945 a 1948, ale poté se závod opět nekonal. Obnoven byl až v roce 1976. Jubilejní 60. ročník se uskuteční v sobotu 18. dubna a startují kategorie od předškolního žactva až po dospělé. Prezentace závodníků bude na roudnickém Tyršově stadionu (žactvo od 8:00 do 8:45 a dospělí do 9:30).
Kompletní propozice naleznete na www.sokolroudnicenl.cz.

Jarní Morava - expediční seminář cvičitelů všestrannosti a všech přátel aktivit na vodě

Dobrodružná plavba odlehlou řekou o obtížnosti WW I (až II), která několikrát změní svůj charakter. Rychlé, proudné, peřejnaté úseky střídají odpočinkové pasáže náhonů a na závěr technické pasáže - meandry Litovelského Pomoraví s padlými stromy a spoustou dalších nástrah. Táboření ve skoro prázdných tábořištích, málo hospod, dobrá parta.
Termín: 30. 4. 2020 - 3. 5. 2020
Místo: Postřelmov (Hanušovice) – Litovel
Pořadatel: komise PP OV ČOS ve spolupráci se Vzdělávacím střediskem SŽ Olomoucké-Smrčkovy
Vedoucí a garant akce: Jan Nemrava (jnemrava@sokol.eu)
Přihláška: na online formuláři zde: https://forms.gle/pJdCsB3fv9WnP71v9
Uzávěrka přihlášek:  do 1. 4. nebo naplnění kapacity (24 osob),
Ubytování: Veřejná tábořiště ve vlastních stanech a s vlastním vybavením
Prezence: Postřelmov 30. dubna od 18:00, nebo 1.5. do 8:30 (případně 10:00 Hanušovice)
Program: 
  • 30. dubna - příjezd na vodácké tábořiště Pískáč Postřelmov (podle možností i dlouho do noci), přespání
  • 1.5. - přesun do Hanušovic, (vlak 9:15 z Postřelm.), vyzvednutí lodí, splutí Hanušovice - Postřelmov
  • 2.5. - úsek Postřelmov - Mohelnice
  • 3.5. - úsek Mohelnice - Litovel, ukončení akce v Litovli odpoledne
Akce je určena pro:
vodáky z řad cvičitelů, členů a přátel Sokola, kteří mají zkušenosti s ovládáním plavidel C2.
Akce není určena pro:
začátečníky, neplavce a malé děti
Plavidla: plastové kanoe Samba, příp. kajaky. Lodě, pádla, vesty, barely budou zapůjčeny dle přihlášky.
Účastnický poplatek:  člen ČOS - 1.400,- Kč, nečlen ČOS 1.600,- Kč na osobu zašlete po potvrzení přihlášky na účet č.: 27-7699580257/0100, VS: 1303004 (na požádání je možné vystavení daňového dokladu o platbě - nutno požádat předem v přihlášce), kontakt pro platby - jzahradnikova@sokol.eu
Poplatek zahrnuje: pronájem lodí, vest, pádel, barelů, přepravu zavazadel, poplatky za tábořiště a náklady na organizaci akce. (v případě vlastního vodáckého materiálu kontaktujte vedoucího k domluvě slevy) Cvičitelé ČOS získají osvědčení o doškolení v rozsahu 18 hodin
Storno: do 1.4. 0%, po 1.4. 100%.
V případě zrušení ze strany organizátora se účastnický poplatek vrací v plné výši.

Promo set na větší sokolské akce k dispozici i v Olomouci

Jak jsme již informovali dříve, k dispozici je promo set skládající se ze stanu 3x3 m (2 ks), nafukovací brány 8x4 m a dvoumetrového nafukovacího totemu. K prvnímu, který je k zapůjčení na Odboru sportu ČOS v Tyršově domě (kontakt Petr Syrový, psyrovy@sokol.eu), nyní přibyl ještě jeden v Olomouci. Kontakt pro zájemce je: 
Sokolská župa Olomoucká-Smrčkova
František Kráčmar
tel: 777 301 600
email: zolomoucka@sokol.eu

Půjčovné na akci (cca týden) je v Praze i Olomouci následující (lze půjčit i samostatně, stany jsou k zapůjčení dva):
  • Stan – 1 400,- Kč
  • Brána – 1 800,- Kč
  • Totem – 1 000,- Kč
  • Vcelku – 4 000,- Kč

Posílejte zprávy o vašich akcích 

Sokolské zpravodajství má své místo v časopise Sokol, navíc získá významnější prostor na webu. Prosíme, posílejte nám zprávy o vašich akcích, příbězích či vynikajících členech, o nichž předpokládáte, že by mohly zaujmout i ostatní. Příspěvky nemusí mít "vybroušenou" literární formu, vítány budou fotografie.
Příspěvky posílejte na  adresu nové šéfredaktorky časopisu Sokol Jany Horké, jhorka@sokol.eu. Jana také ráda svým "korespondentům" poradí.
Facebook
Website
Email
 upravte nastavení zasílání nebo odhlaste se z odběru.